Заказать консультацию

Тел.: +380 (98) 111-83-87
Тел.: +380 (95) 853-63-64
Контактна особа:
Решетнік Юрій Вікторович
Адреса: Україна 31104
Старокостянтинів
Email: bioplyus.com.ua@gmail.com 

ru ua

Субстрат для розведення червей

Кілька слів про субстрат. Як і наш дощовий черв'як, Старатель не може харчуватися живими рослинами. Він харчується тільки відмерлими та гниючими рослинними залишками. Тому меню хробака має складатися тільки з рослинної їжі. Ніяких м'ясних включень бути не повинно. Можна використовувати будь-які рослинні залишки: картопляну шкірку, листя капусти, огризки яблук, шкірку бананів, кавову гущу, спожитий чай, відходи від чищення моркви, буряка, зіпсовані і варені овочі та немолочні каші. Не можна класти залишки цитрусових, вони підвищують кислотність субстрату. Але навіть шкірка овочів і огризки яблук якийсь час містять живі клітини. Тому перед згодовуванням їх потрібно або пропустити через м'ясорубку, або заморозити в морозилці, для того, щоб зруйнувати клітинні стінки. Спожитий чай і кавову гущу можна класти без будь-якої обробки. Черви дуже люблять хліб. Тому будь-який, навіть запліснявілий сухар, для них великі ласощі. Час від часу можна поливати субстрат помиями з ємностей від сметани і кефіру. Молочнокислі палички, що містяться в цих продуктах, чудовий корм для хробаків. Але не можна поливати субстрат нерозведеним кефіром. Це підвищить кислотність субстрату і викличе зростання цвілевих грибків. Якщо є залишки кефіру, то його можна розвести 1/5 і час від часу поливати ним субстрат. Крім того не можна насипати відразу багато їжі, тому що це може викликати бродіння і підвищення кислотності субстрату. У дуже кислому або бродячому середовищі черв'як не виживає. Їжу потрібно додавати по мірі того, як хробаки з'їдять попередню порцію. Для того, щоб не допустити підвищення кислотності субстрату для розведення черв'яків, потрібно посипати субстрат дрібно змеленою яєчною шкаралупою. Також необхідно час від часу підсипати в субстрат для розведення черв'яків землю або дрібний пісок. Піщинки потрібні черв'якам для поліпшення травлення.

Загалом черв'яки звикають практично до будь-якої рослиної їжі. Вони після відповідної переробки можуть поїдати гній, траву, мул, навіть картон і папір. Але для цього їх потрібно кілька місяців компостувати разом з іншими рослинними залишками або гноєм. Але не потрібно думати, що черв'як моментально звикне до нової їжі. Найчастіше при різкому переході на новий раціон дорослі особини гинуть. Але молодняк пристосується і дасть нове покоління черв'яків, пристосованих до нової їжі. Для того, щоб не було вимирання черв'яків, нову їжу потрібно додавати малими порціями, змішуючи з звичайним для них кормом. Починати можна з 10%, поступово збільшуючи вміст нової для них їжі.

Чер'яки люблять підвищену вологість і дуже чутливі до її коливань, особливо до її зниження. У людей і черв'яків різні уявлення про вологість. Для хробака оптимальна вологість це якщо стиснути в руці комок субстрату, то з нього видавлюється волога. Втім, якщо розводити хробаків на рослинних рештках, проблем з вологістю не буде, так як вони при розкладанні виділяють багато вологи. Якщо ж годувати хробаків тільки спожитим чаєм або кавовою гущею, то час від часу потрібно буде поливати субстрат водою. Зайва волога буде стікати в нижню ємність. Ця вода проходить через шар субстрату і вимиває біогумус, створений хробаками. Тому являє собою дуже цінний продукт. Часто його називають вермічаєм. Цим вермічаєм можна поливати квіти і розсаду.

Час від часу потрібно ворушити субстрат для того, щоб поліпшити доступ кисню. Як ніяк черв'яки, як і ми, теж дихають киснем. Але ворушити потрібно обережно, щоб не перемішувати вже готовий біогумус з нез'їдженою їжею.

Також потрібно намагатися підтримувати оптимальну для хробака температуру + 25 ° С. Чим нижче або вище температура, тим гірше харчується і, відповідно, плодиться черв'як. Взагалі, температурний режим роботи хробака від + 9 ° С до 28 ° С. При більш низьких температурах він впадає в сплячку. А при температурі нижче + 5 ° С може і загинути. При температурі вище + 36 ° С черв'як теж може загинути.

Коли ємність, в якій знаходиться субстрат, заповниться, на неї ставитися нова ємність з перфорованим дном і туди засипається субстрат. Черв'яки в пошуках їжі поступово перебираються в нову ємність. Таким чином потрібно повторити вибірку три рази, кожен раз залишаючи ємність зі свіжим субстратом на тиждень. Коли практично всі хробаки з нижньої ємності переберуться у верхню ємність, то біогумус, що залишився в нижній ємності, можна використовувати за призначенням. Правда, все одно будуть одинаки, які залишатимуться в нижній ємності, харчуючись тим, що буде стікати з верхньої ємності при поливі. Їх зазвичай залишається до 5% від поголів'я. Але вони не заважають використанню біогумусу. Навіть якщо ви насиплете готовий біогумус в горщики з квітами, черв'яки будуть мирно там жити, не заважаючи рослинам. На відміну від звичайних дощових черв'яків, вони не мають звички вилазити на поверхню під час дощу. Якщо у Вас залишилися запитання , скористайтеся кнопкою "ЗАМОВИТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ"

Будемо раді вам допомогти в розведенні черв'яків